Nierozwiązany problem refundacji wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego znalazł swoje odbicie w stanowisku VIII Kongresu Rzemiosła Polskiego, który 29 czerwca 2011 roku obradował w Warszawie.

Kongres wyraża zdecydowany sprzeciw wobec decyzji rządu, powodujących zmniejszenie środków Funduszu Pracy, przeznaczonych na aktywne formy ograniczania bezrobocia, w tym m.in. na refundację wynagrodzeń młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

Związek Rzemiosła Polskiego działając w imieniu ponad 26 tysięcy mikro i małych przedsiębiorstw prowadzonych przez rzemieślników, którzy obok działalności gospodarczej zajmują się przygotowywaniem wykwalifikowanych kadr dla gospodarki, zgłosił problem premierowi Donaldowi Tuskowi, ministrom właściwych resortów i przewodniczącym komisji sejmowych, domagając się pilnej weryfikacji tych niekorzystnych z punktu widzenia skutków dla rynku pracy ustaleń.