Według propozycji Ministerstwa Finansów limit obrotu (zarówno dla kontynuujących działalność jak i nowych przedsiębiorców), zwalniający firmy z instalacji kas fiskalnych ma wynosić 20 tys. zł, zamiast dotychczasowego 40 tys. zł. Projekt ten został negatywnie oceniony przez Związek Rzemiosła Polskiego, spowoduje bowiem, że nawet najmniejsze przedsiębiorstwa będą musiały prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

Związek Rzemiosła Polskiego wysłał w tej sprawie pismo do Ministerstwa Finansów, zwracając uwagę, że przyjęcie takiego rozwiązania nie przyniesie korzyści ani przedsiębiorcom, ani państwu z uwagi na konieczność współfinansowania przez budżet części wydatków z tytułu zakupu kasy, szacowane na kwotę 110 mln zł.

Obowiązek instalacji kas może objąć również firmy jednoosobowe, o niewielkich przychodach, co jest nieracjonalne - w tak małych firmach nie można oczekiwać większych zmian obrotów.