W Szkole Głównej Handlowej 13 marca odbyła się konferencja „Rzemieślnicy i biznesmeni. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych”. Na spotkaniu podsumowano wyniki badań dotyczące sytuacji polskich przedsiębiorców.
Badanie przedstawione w opracowaniu prof. Julusza Gardawskiego pod tytułem „Rzemieślnicy i biznesmeni. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych” wskazało na bariery prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Należą do nich m. in. wysokie podatki, pozapłacowe koszty pracy czy kwalifikacje pracowników. Dostrzegalny jest także brak strategicznego myślenia o rozwoju firmy.
Niepokojącym zjawiskiem jest również niechęć do tworzenia zrzeszeń pracodawców, aż 55,2 proc. właścicieli firm nie widzi takiej potrzeby. Dostrzegalny jest brak dobrej wizji ekonomii społecznej wśród przedsiębiorców, oraz niska świadomość tego, co jest konieczne do budowania społeczeństwa obywatelskiego.
W związku z zaprezentowanym materiałem badawczym uczestnicy spotkania podjęli dyskusję na temat powrotu do idei powszechnego samorządu gospodarczego i powszechnej przynależności. Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik w swoim wystąpieniu podkreślił, że brak zorganizowania środowiska pracodawców, to poważny problem, który wymaga stworzenia kompleksowych rozwiązań. Przypomniał, że kluczowy dla stanowienia funkcjonalnego sytemu prawnego oraz łagodzenia konfliktów dialog społeczny, wymaga silnego związku pracodawców, który byłby strategicznym partnerem dla rządu i związków zawodowych.
Aktualności
Konferencja o sytuacji polskich przedsiębiorców
- Szczegóły