Pojawiły się rządowe propozycje obniżenia podatku CIT dla małych podatników i nowozakładanych firm - z 19 do 15 proc. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego wprowadzi to niekonstytucyjny brak równości podatkowej – powiedziała Elżbieta Lutow ekspert ZRP w rozmowie z „Jedynką” (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia).

- Dla firm, które posiadają osobowość prawną, ta 4-punktowa obniżka będzie korzystna. Zajęliśmy jednak stanowisko, że nie możemy poprzeć proponowanych zmian, ograniczonych wyłącznie do firm z osobowością prawną, bowiem reprezentujemy przedsiębiorstwa działające jako osoby fizyczne - mówi Elżbieta Lutow z ZRP.

- Jeśli obniży się o 4 punkty podatek dochodowy tylko dla osób prawnych, będzie to złamanie jednej z podstawowych zasad konstytucji - równości podatkowej podmiotów - i stworzenie warunków nierównej konkurencji - mówi przedstawicielka Związku Rzemiosła Polskiego i dodaje, że należy pamiętać, iż projekt dotyczy wyłącznie obniżki CIT dla tzw. małych podatników, czyli mających przychody roczne nie wyższe niż 1,2 mln euro.

Więcej: link