SOLVIT zajmuje się rozwiązywaniem konkretnych problemów wynikających z nieprawidłowego stosowania prawa wspólnotowego przez organy administracji publicznej w państwach członkowskich. Jeżeli w związku z prowadzoną przez Państwa działalnością lub pobytem w innym państwie członkowskim władze administracyjne tego państwa niewłaściwie zastosowały zasady prawa wspólnotowego, w rozwiązaniu takiego konkretnego sporu może pomóc Państwu SOLVIT.
System funkcjonuje na podstawie sieci Centrów Koordynacyjnych utworzonych we wszystkich państwach członkowskich, współpracujących ze sobą za pośrednictwem internetowej bazy danych, aby szybko i skutecznie znaleźć rozwiązanie przedstawionego problemu. Zadaniem systemu nie jest zastąpienie istniejących mechanizmów rozwiązywania problemów transgranicznych, takich jak postępowanie sądowe na szczeblu krajowym lub wspólnotowym. SOLVIT stanowi dla nich alternatywę. Dochodzenie swoich praw na drodze sądowej jest często bardzo kosztowne i długotrwałe. SOLVIT oferuje możliwość uzyskania szybkiego rozwiązania w Państwa sprawie: Polskie Centrum SOLVIT przekaże daną skargę do Centrum w państwie, w którym pojawił się problem. Centrum to potwierdzi przyjęcie sprawy w ciągu tygodnia a następnie, w oparciu o opinie ekspertów swojego kraju, przedstawi ostateczne rozwiązanie w ciągu 10 - 14 tygodni. Zaproponowane rozwiązanie nie jest wiążące i nie istnieje możliwość jego formalnego zakwestionowania.

wynikające z naruszenia prawa UE
spowodowane przez administrację innego państwa członkowskiego
zawierające element transgraniczny (np. polski obywatel ma problemy z urzędem francuskim)

nie ma on charakteru „transgranicznego” (np. problem polskiego obywatela z polskim organem administracji)
* problem pojawił się w relacjach: przedsiębiorca – przedsiębiorca, konsument – przedsiębiorca
postępowanie sądowe zostało już wszczęte.

Aby uzyskać pełną informację na temat tego, jak SOLVIT może Państwu pomóc w skutecznym rozwiązaniu problemu, zapraszamy do odwiedzenia stron Komisji Europejskiej.

Opublikowane przez Komisję Europejską raporty na temat działalności SOLVIT w latach 2004-2007 zobacz

Delegowania pracowników - dane teleadresowe biur łącznikowych w poszczególnych krajach UE, które udzielają przedsiębiorcom informacji na temat regulacji prawnych danego państwa w zakresie delegowania.
Uznawania kwalifikacji w innych państwach członkowskich
*
Warunków życia, pracy oraz sytuacji na rynkach pracy państw członkowskich Unii Europejskiej (oraz Norwegii, Lichtensteinu i Islandii)
zobacz www.solvit.gov.pl *
Praw jakimi dysponują Państwo na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej
o
prosimy zapoznać się z informacjami dla obywateli i przedsiębiorstw zawartych na stronach portalu Twoja Europa: zobacz
o
jeśli nie znajdą tam Państwo odpowiedzi, mogą Państwo skierować zapytanie do serwisu Biuro Porad dla Obywatela zobacz, pod warunkiem że nie jest ono czysto teoretyczne, lecz związane z konkretnym problemem.
*
Rozwiązywania sporów między konsumentem z jednego państwa członkowskiego UE a przedsiębiorcą z innego państwa członkowskiego, polecamy usługi
EUROPEJSKIEGO CENTRUM KONSUMENCKIEGO www.solvit.gov.pl